Proleće je pravo vreme da (pre)uredite ili osvežite svoj kutak na otvorenom – dvorište, vrt, terasu. Donosimo Vam nekoliko smernica koje će Vam pomoći da u svoj prostor unesete dašak glamura.
Planirajte unapred
Ukoliko nasumice sadite biljke koje Vam se učine zanimljivim, pa impulsivno kupite baštenski nameštaj jer se ukazala povoljna prilika, posadite drveće tu i tamo, bez plana, a zatim u sred tog pejzaža smestite i baštenskog patuljka kog ste dobili na poklon, Vaš vrt će najverovatnije više ličiti na luna-park nego na mirnu oazu. A kako to treba da bude prostor za odmor, relaksaciju, druženje i uživanje na otvorenom, svakako vredi da uložite malo više truda u osmišljavanje. Zato posvetite više vremena planiranju. Sagledajte prostor iz svih uglova. Obratite pažnju na to koji deo se vidi sa ulice, sa prozora itd. Kako biste voleli da izgleda? Da li kao skrovito mesto, zaklonjeno od pogleda, ili kao čist, minimalistički prostor? Za koje namene ćete koristiti koji deo – npr. gde biste voleli da smestite prostor za sedenje, gde bi bio kutak za igru, a gde za sunčanje itd. Imajte u vidu i prirodne karakteristike prostora – da li je izložen jakom suncu ili više senovit? Da li često duva jak vetar? Sve su to bitni faktori pri planiranju dvorišta ili vrta.
Staze
Niko ne voli da se šunja i provlači uskim ili strmim puteljcima, kako u zatvorenom, tako i napolju. Zato planirajte dovoljno široke staze kroz svoj vrt. Takođe, iako može delovati kao podrazumevano, obratite pažnju na stabilnost gazišta. Bilo da je staza od betona, kamena, ploča bilo koje vrste, bitno je da je stabilna i bezbedna. Kako živimo na prostorima gde su zimi česte padavine, odaberite materijal koji neće biti klizav ni kada padne kiša ili sneg.

Biljke
Kada biljke sadite planski, ne rizikujete da Vaš vrt izgleda kao neuredno šarenilo u jednom, a kao pusta ledina u drugom periodu. Mnogo faktora treba imati u vidu pri odabiru biljaka – počev od toga da li je Vaša bašta sunčana ili senovita, i kojim vrstama će prijati uslovi koje nudite, preko raspoloživog prostora i visine. Kada birate drveće, žbunje i cveće, imajte na umu krajnju veličinu koju će dostići, a ne trenutnu veličinu sadnice. U protivnom, bićete prinuđeni u nekom trenutku da presađujete ili čak sečete voljeno rastinje. Obratite pažnju i na boje – odaberite biljke čiji će se cvetovi uklapati u Vaš eksterijer. Posebnu profesionalnu notu dodaćete ako uklopite boju cvetova sa bojom površina, npr. pločica na terasi. Tako možete kombinovati ružičaste ili bele cvetove sa sivim kamenom, jarke boje poput crvene i žute sa crnom podlogom, dok zlatasti tonovi podloge odlično idu sa nežno roze cvetovima ili bojom lavande. Grupišite neparan broj biljaka, i to, kada je cveće u pitanju, mešajte vrste. Nemojte gajiti samo cvetove istog oblika, već izmešajte npr. biljke okruglog cveta, sa onima koje imaju sitne cvetove, uspravne, i pljosnate.
Uvek dodajte i neku vrstu ukrasne trave ili perena. Mnoge perene dugo cvetaju, pa je najbolje da odaberete vrste koje će cvetati tokom čitavog proleća, leta, pa do kasne jeseni. Na ovaj način miksujete različite teksture, što je posebno omiljeno među dizajnerima pejzaža. Takođe, odaberite biljke različite visine i kombinujte niske, srednje i visoke, kako biste postigli dinamičnost i izbegli monotoniju. Ukrasna trava daće Vašem vrtu dinamiku, pokret, i zvuk, i to tokom čitave godine. Važno je razmišljati i o tome kako će prostor izgledati i kada prođe vreme šerenih cvetova. Iako su, pre svega, nezamenljive kao ukras, biljke ne moraju biti samo to. Iskoristite mudro njihov potencijal, pa rasporedite drveće tako da napravite zaklon od jakog vetra, ili stvorite zasenu, žbunove ili živu ogradu da zaklonite prostor od pogleda, nisko žbunasto rastinje da oivičite staze…

Ograde i ivice
Razmislite o granicama Vašeg poseda. Kako želite da izgledaju? Striktno, uredno, ili pomalo divlje i prirodno? Iskoristite drveće, četinare, patuljaste ili visoke, živu ogradu, nisko žbunje ili puzavice da oivičite staze, napravite improvizovanu ili dekorišete postojeću ogradu. Staze možete oivičiti sitnim žbunastim cvećem, ili pak napraviti efekat tunela sadeći visoke biljke poput visokih vrsta ukrasne trave. Ipak, imajte u vidu koliko vremena imate na raspolaganju, jer većina ovakvih, živih ograda zahteva redovno održavanje kako bi vršila svoju namenu i izgledala lepo.
Prostor za sedenje
Razmislite gde želite da provodite najviše vremena. Možda je to prostor u hladu visokog drveta, možda otvoreni prostor kome treba obezbediti zasenu, ili imate veliki trem. Uložite u kvalitetnu garnituru za sedenje – to je investicija u kojoj ćete najviše uživati, i treba da bude kvalitetna, trajna i udobna.
Klupa ili ljuljaška
Ovakav romantičan i udoban detalj, kao što je klupa u senci drveta, okružena cvećem različite visine i strukture, prizor je kao iz bajke. Ukoliko imate prostora, klupa će vrtu dati pečat glamura i romatike. Slično važi i za ljuljašku. Ne samo dečija ljuljaška, koja je nazaobilazna u dvorištu koje posećuju deca, već i ona za odrasle, pružiće Vam beskrajno uživanje u časovima dokolice. Možete je dodati prostoru za sedenje, ili je osamiti malo dalje.

Element vode
Nezaobilazan u dobro osmišljenom pejzažu, ali ne tako lak za uklapanje u svaki prostor. Radije inkorporirajte fontanicu ili česmu u deo vrta zasađen biljkama, nego da je postavite osamljenu u centralni deo, ili na otvoreni, čist prostor. Adekvatno uklopljena, voda će takođe doneti element pokreta i prijatan zvuk Vašoj oazi.

Element divljine
Ako ste u mogućnosti, dobro bi bilo da sagledate i kako Vaš prostor može doprineti prirodi kao celini. Možete zasaditi biljke pogodne za pčele, postaviti hranilice za ptice, ili omogućiti prolaz ježevima. Ako živite blizu nekultivisane prirode, možete imati sreće da u svom vrtu zatičete razne ptice i sitne životinje ukoliko im ukažete gostoprimstvo. Ako je Vaš kutak, pak, mali balkon u urbanom okruženju, čak i malo zelenila u saksiji značiće gradskoj mikroklimi i Vašem dobrom osećaju.
Prostor za decu
Deca neizmerno uživaju u igri napolju. Zato pejzažni dizajneri ne zaboravljaju kutak za njih, pa nemojte ni Vi. Zavisno od veličine prostora, odredite kutak za igru i igračke. Ako imate dovoljno mesta, možete postaviti tobogan, kućicu, različite spravice za igru. Ukoliko je prostor manjih dimenzija, i mali kutak sa peskom ili kuhinjica za kolačiće od biljčica i zemlje pružiće deci sate zabave.
Osvetljenje
Ne zaboravite osvetljenje, divno je sedeti napolju u letnjim noćima. Rasporedite krupnu rasvetu kao što su kandelabri i fenjeri, ali i sitnu, poput malih lampica, solarnih svetiljki, i sveća, za posebnu atmosferu.
Baštenski ukrasi
I, na posletku, smestite baštenske ukrase, ali ne preterujte. Poneki vilenjak ili žabica koji vire iz cveća mogu izgledati simpatično. Više njih, i vrt već počinje da liči na začaranu šumu. Izbegnite to. Radije obratite pažnju na saksije i žardinjere različitih materijala i tekstura, kvalitetan baštenski nameštaj, i zdravo, negovano rastinje. Tako uređen, Vaš vrt će biti Vaša oaza mira i uživanja tokom cele godine, a nemojte se iznenaditi ni kada Vas pitaju kog dizajnera ste konsultovali.