Ako imate dvorište, a više članova Vaše porodice vozi dvotočkaše, uređujete park, držite prodavnicu ili ugostiteljski objekat, ili vodite računa o bilo kakvoj javnoj površini, jasno Vam je već – za prostor na otvorenom, držač za bicikle predstavlja isto što i cipelarnik za predsoblje. To je neupadljiv, a u isto vreme nezamenjiv čuvar reda.
Možda ste na vreme mislili na to gde ćete Vi, Vaši gosti, mušterije, ili posetioci parka ostavljati bicikle. Ako niste, ubrzo se, sigurno, ukazala potreba za tim. Samo, i kad su držači bicikala u pitanju, postoji mnogo vrsta. Kako izabrati najbolji, na šta obratiti pažnju?
Iz svog dugogodišnjeg iskustva u proizvodnji, montaži, i korišćenju držača za bicikle, naučili smo mnogo. Ovde ćemo sa Vama podeliti smernice koje će Vam pomoći pri odabiru. Evo šta jedan držač za bicikle čini dobrim (ili lošim) izborom:
Organizovanost
Dobro organizovan stalak drži bicikle uspravno i razdvojeno, tako da ne mogu da padnu niti da se taru i grebu jedan o drugi. Da bi efikasno čuvao od pada i oštećenja, držač treba da stopu bicikla drži na mestu, kao i upravljač. Verovali ili ne, držači koji separatorima odvajaju mesta za svaki pojedinačni bicikl, nude više parking mesta. Takvim izborom štedite prostor, obezbeđujući istovremeno više mesta za dvotočkaše. Time, ujedno, dobijate više za uloženi novac.


Dobar je prema biciklima – bike-friendly
Kad bi bajs mogao da govori, šta bi rekao? Osim toga da želi mekano sedište, vikao bi „Ne ostavljaj me!“ na nebezbednim mestima, ne bi želeo da balansira s mukom kako ne bi pao, ne bi želeo da izgrebe svoju lepu boju o druge metalne rođake ili o držač. Dakle, držač treba da drži bicikle stabilno, uspravno, bezbedno od pada, od krađe, i po mogućstvu, od trenja o sami stalak.
Kapacitet
Uopšte nije fora da na mesto gde dolazi puno dvotočkaša postavite npr. jedan stalak za osam bicikala, koji ih uz to ne drži stabilno uspravno, već mogu da se nagnu, pa se zapravo pretvori u parking za tri – četiri bicikla, a na desetine njih leži položeno na betonu, vezano za drvo, ogradu, česmu, kantu… Izaberite držače koji ne dozvoljavaju naginjanje, i imaju mesta bar približno onoliko koliko biciklista obično posećuje lokaciju. Dupli, dvostrani, ili stalci u više nivoa mogu biti pravo rešenje.
Bezbednost
Krađa bicikala je (bar kod nas) toliko uobičajena pojava, da se gotovo podrazumeva kako će bicikl nestati ako nije dooobro obezbeđen. Pokazalo se, međutim, da lopovi izbegavaju bicikle koji su smešteni adekvatno, jer je krađa bicikla iz držača komplikovani izazov. Zato birajte jake i sigurne stalke, koji omogućavaju da se bicikl na sve moguće načine obezbedi – U-zaključavanjem, vezivanjem točka i rama za držač, itd.
Cena
Naravno, kada se razmišlja o projektu parkinga za bicikle, uvek se razmatra i cena. Bitno je da imate na umu da će Vam se uloženo vratiti kroz veću posećenost i poverenje (pokazalo se da, npr. radnje koje obezbeđuju adekvatan parking za dvotočkaše imaju povećan broj mušterija). Ulažete u bezbednost, tako da samim tim sprečavate materijalni gubitak (da ne spominjemo to da za biciklistu bicikl nije samo tamo neka obična stvar). Takođe, imajte na umu da je najgluplja opcija da samo bacite novac i postavite bilo kakav držač čisto da ispratite formu. Ako već ulažete u parking za bicikle, odaberite kvalitetan stalak, koji će dobro ispunjavati svoju funkciju i dugo Vam služiti.
Naše modele držača za bicikle možete pogledati OVDE. Pored standardnih modela možemo da radimo i druge po želji.